Rehberlik Hizmetleri

Rehberlik Hizmetleri

Kurumumuzda çocuklarınızın gereksinimleri, sosyal haklarınız gibi konularda aile seminerleri yapılarak genel bilgiler verilmektedir. Bunun yanı sıra çocuğunuzun ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan bireyselleştirilmiş eğitim programındaki amaçların gerçekleştirilmersine ve genellenmesine hizmet edecek olan bireysel aile görüşmeleri ve seans sonrası aile bilgilendirmesi yapılarak hedef odaklı ve sizin ihtiyaçlarınıza özgü bir aile danışmanlığı ve eğitimi hizmetleri yürütmesi amaçlanmıştır.

 

Aile Seminerleri

Kurumumuzda, alanında uzman eğitimciler tarafından verilen seminerlerde; çocuk yetiştirme tutumları, ailelerin geçirdiği süreçler, gelişim dönemleri, engel türleri ve özellikleri, davranış değiştirme, aile içi iletişim, kardeş ilişkileri, beceri öğretimi, engelli hakları konularında işlevsel bilgiler verilmektedir. Aile seminerleri ile özel eğitim ve kanuni haklarınızla ilgili genel ve güncel bilgileri edinmeniz amaçlanmıştır. 

 

Bireysel Aile Görüşmeleri

Belirli periyotlarla yapılan birebir görüşmelerle çocuğunuzun ulaşılan gelişim düzeyi, belirlenen hedeflerin tahmini gerçekleşme süreleri hakkında bilgilendirme yapılır. Bu görüşmelerle çocuğunuzun eğitim performansının yanı sıra sizin eğitime katılım durumunuz, eğitimi etkileyen faktörler hakkında dikkat etmeniz gereken size özel öneriler sunulmaktadır.

 

Bireysel Aile Eğitimi

Uygulayıcı öğretmenlerimiz, her seansdan sonra neler yapıldığı ve evde yapmanız gerekenleri anlatır. Gerektiğinde de yapacaklarınızı size seansta uygulamalı olarak gösterecektir. Bu bilgilendirmeler, bireyselleştirilmiş eğitim planlarında belirlenen hedeflerin basamaklarının nasıl uygulandığını ve bunların gerçekleşmesi için neler yapılması gerektiğini gösteren çalışmalardır. Örneğin, uzun dönemli amacında okuma yazma olan bir çocuğun şayet ince motor kasları zayıf olduğu için kalem tutamaması gibi bir sorunu varsa, yazma becerisi kazanması beklenemez. Bu nedenle öncelikle kasların geliştirilmesi için çalışmalar yapılmalıdır. İşte bu safhada uygulayıcı öğretmen size boncuk dizme, kağıt yırtma gibi evde çocuğunuza yaptırabileceğiniz ince motor beceri geliştirme çalışmaları önerecektir. Bu çalışmaların etkili sonuç verebilmesi için gerekli teknikleri de bazı seanslarda size gösterecektir.